История происхождения Джокера

Останній фільм «Джокер» став найбільш суперечливим фільмом 2019 року. Фільм був зустрінутий з захватом на кінофестивалі у Венеції і побив рекорд касових зборів в жовтні, оцінюваний в 93,5 мільйона доларів. Але він також зібрав безліч неоднозначних відгуків критиків, починаючи з інтерпретації історії про людину, що бореться з проблемами психічного здоров’я, який схильний до насильства, до сцен стрільби, які насичені зайвою жорстокістю.

Але вас не повинно дивувати те, що остання версія Джокера викликає безліч суперечок. Зрештою, персонаж робить це десятиліттями. Автори та актори постійно розширюють історію персонажа і показують його з різних сторін. Наприклад, в графічному романі 1988 року «The Killing Joke» Джокер скоював сексуальне насильство. А Джаред Лето, від імені Джокера, розсилав колегам зі знімального майданчика «Загону самогубців» використані презервативи. Як наслідок його руйнівних дій, схильності до насильства і анархії, Джокер став ідолом для багатьох людей в світі, які порівнюють себе з персонажем і розлючені на суспільство.

Щоб зрозуміти, чому Джокер отримав таку репутацію і популярність, необхідно озирнутися як на історію походження Джокера, так і на фільми і комікси в яких він з’являвся.

«Убивчий жарт» (комікс 1988 року, мультфільм 2016 року)

Убийственная шутка джокер

Графічний роман 1988 року «Убивчий жарт», написаний Аланом Муром і ілюстрований Брайаном Болланда і Джоном Хіггінсом, зображує те, що шанувальники коміксів називають історією канонічного походження Джокера. В клаптиках спогадів персонажа ми бачимо, що у Джокера була дружина і сім’я до того, як він став божевільним. У сюжеті ж Джокер втікає з лікарні Аркхем і піддає тортурам комісара Гордона, намагаючись довести, що навіть найблагородніші люди можуть бути доведені до божевілля, як і він сам.

Щоб розлютити Гордона, Джокер розстрілює і паралізує його дочку Барбару, закінчуючи її кар’єру Бетгьорл. Потім він роздягає її і зробивши фотографії відправляє Гордону.

Феміністки жорстко розкритикували цю історію за використання Барбари як сюжетного важеля впливу на Гордона. Через роки після написання коміксу, Мур розповів, що шкодує про його створення.

Спори з приводу цієї історії знову виникли, коли DC Entertainment в 2016 році адаптували «Убивчий жарт» в мультфільмі з рейтингом «R» (17+). Творці мультфільму розповіли в інтерв’ю, що Барбара була необхідним сюжетним поворотом в оригінальній історії. Але вони вирішили змінити її роль в мультфільмі і перетворили Барбару ще і в кохану Бетмена. У коміксі у Гордона і Барбари була роль батька і доньки, але в мультфільмі «Бетмен: Убивчий жарт» Брюс Уейн і Барбара Гордон займаються сексом на даху, після чого Барбара піддається насильству з боку Джокера.

Новий сюжетний повопрот тільки погіршує становище Барбари як сексуального об’єкта. Крім того, новий сюжетний поворот, написаний тільки для мультфільму, має на увазі, що Джокер зґвалтує Барбару.

«Бетмен» (1989)

джек николсон джокер

Через рік після того як «Убивчий жарт» був опублікований, Джек Ніколсон зобразив злочинного арлекіна в «Бетмені» Тіма Бертона. Його інтерпретація ще більше посилила негативний портрет Джокера Сезара Ромеро в телешоу «Бетмен» 1960-х років.

Ніколсон став ідеальним актором на цю роль, враховуючи його талант до вираження маніакальної поведінки в таких фільмах як «Сяйво». Він зіграв Джокера як людину, свідомість якого загрузло в божевіллі. Одне тільки це перевтілення викликало деякі протиріччя серед критиків. Одні писали, що їх відштовхує і лякає насильство, яке зображено у фільмі. Інші називали фільм потворним, з жахливим сценарієм про злих людей, який нікому не рекомендують до перегляду.

Через десятиліття, Джокера Ніколсона всі сприймають як ікону в жанрі супергеройського кіно, бачачи в ньому максімально серйозне і реалістичне сприйняття лиходія. Добре це чи погано, але саме його образ став шаблоном для майбутніх версій Джокера.

«Темний лицар» (2008)

хит леджер джокер

«Темний лицар» показав світу особливу версію Джокера, який в наступному році по праву приніс Хіту Леджеру посмертний Оскар. Джокер Леджера жахає однією своєю присутністю на екрані, в основному завдяки тому, що нам невідома історія його походження. Протягом усього фільму він озвучує різні пояснення своєму шраму на обличчі: в одній версії персонаж сам розрізав собі рот лезом, щоб підбадьорити свою знівечену дружину; в іншому, батько в нападі гніву спотворює обличчя молодого Джокера. В кінці фільму Джокер розповідає третю версію, але Бетмен перериває його і скидає з уступу.

Джокер, як справжній безумець, намагається сіяти безлад і хаос. І ніхто не може зрозуміти ні його мотиви, ні передбачити, що він збирається зробити далі.

В «Темному лицарі» Альфред сказав: «Деякі люди просто жадають побачити як світ горить у вогні», як попередження, але багато хто сприйняв це як гасло. Існує навіть популярна теорія фанатів, що Джокер насправді справжній Темний Лицар, тому що він очищає вулиці Готема від злочинності.

«Загін самогубців» (2016)

джаред лето джокер

Коли Warner Bros. оголосили, що Джаред Лето буде грати Джокера в «Загоні самогубців», багато шанувальників скептично поставилися до нього як до нового Джокеру, він абсолютно не відповідав образу Леджера.

Джаред Лето намагався вжитися в роль відправляючи використані презервативи і живих щурів колегам по знімальному майданчику. Але все це було марно, у фінальній версії фільму практично всі сцени з Джокером були вирізані.

Залишилося тільки кілька сцен, які приділяють увагу відносинам між Джокером і Харлі Квінн. Їхні стосунки образливі: Джокер маніпулює нею і переконує заподіяти собі фізичний біль, щоб довести свою любов. Пізніше він вбиває чоловіка, який намагається фліртувати з нею. Кадри з Джокером який б’є Харлі Квінн, які просочилися в мережу до виходу фільму, були зустрінуті шквалом негативної критики і були вирізані з фінальної версії.

Режисер Девід Ейр захистив сюжетну лінію Харлі, яка здобуває незалежність і кидає Джокера. Це дозволило нам побачити сольний фільм про Харлі «Хижі пташки (Та фантастична Харлі Квін)», а також її історію в продовженні оригінального «Загону самогубців».

Добре це чи погано, але Джокер Лето, якиий практично повністю вирізаний з фільму, допоміг зберегти його статус загадкової фігури на екрані. Його мотиви, крім нездорової одержимості Харлі, залишаються в значній мірі незрозумілими.

«Джокер» (2019)

хоакин феникс джокер

Як і «Убивчий жарт», «Джокер» намагається розповісти історію походження загадкового лиходія. У фільмі ця історія показана через проблеми з психічним здоров’ям. Він не може отримати ліки, які допомагають справлятися з цими проблемами через скорочення в медичній сфері. Через його психічні проблеми оточуючі ставляться до нього насторожено і негативно. Його кидає жінка. Більш впливові чоловіки сміються над ним і принижують його. В кінцевому підсумку він не витримує, бере в руки зброю і починає сіяти хаос.

З тих пір, як відбулася прем’єра «Темного лицаря», багато що змінилося, в тому числі і загрози, яких американці бояться найбільше. Подібного роду тероризм перетворився в справжню епідемію, коли масові розстріли влаштовувалися зламаними і психічно неврівноваженими людьми. Аудиторії «Джокера» дали вибір, вона повинна або співчувати зломленому стрілку, або хоча б зрозуміти, чому він здійснював свої вчинки.

27/04/2020

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *